Społeczne uczenie się psów... o co w tym chodzi?

Co to jest?
Jak wpływa na zachowanie psa?
Czy każdy może to robić?
Jak wprowadzić?
Jak kontrolować naukę psa poprzez obserwację?
Czy to jest skuteczne?
Jakie problemy behawioralne można wyeliminować taka metodą?
Pies i facylitacja?
A może to zbyt wydumane?

Zwierzęta uczą się przez obserwację od zawsze. Jeśli poznasz mechanizmy działania, łatwiej i szybciej nauczysz psa nowych zachowań. DLACZEGO? Bo dowiesz się co i jak SKUTECZNIE pokazać psu!

Zobacz krótką lekcję o społecznym uczeniu się!

Jako zdobywanie informacji

Społeczne uczenie się opiera się na zdobywaniu informacji lub uczeniu się zachowań poprzez obserwację i interakcje z innymi osobnikami, którzy mogą być przedstawicielami tego samego gatunku lub innych gatunków.

Społeczne uczenie się nie jest unikalnym procesem ograniczonym do tego samego gatunku. W uczeniu się asocjacyjnym informacje o pochodzeniu międzygatunkowym mogą być równie cenne, jak te dostarczane przez jednostki tego samego gatunku. Grupa społeczna to co najmniej dwa psy albo jeden pies i jeden człowiek.

Facylitacja społeczna to proces, w którym jedno zwierzę angażuje się w określone zachowanie, ponieważ robi to ktoś inny. Przykład: jeden pies zaczyna jeść, więc wszystkie chcą jedzenia; jeden pies zaczyna pić i nagle wszystkie psy muszą pić wodę.

Zachowanie przyciąga uwagę innch!

Bodziec lub wzmocnienie odnosi się do procesu, w którym jedno zwierzę angażuje się w zachowanie przyciągające uwagę innych zwierząt, które zbliżają się do tego zwierzęcia. Poprzez znalezienie się we właściwym miejscu lub zwrócenie uwagi na odpowiedni bodziec, drugie zwierzę natyka się na właściwe zachowanie przez przypadek lub przez facylitację społeczną. Pies, który nigdy wcześniej nie kopał na podwórku, może zacząć kopać, jeśli pies odwiedzający go zacznie kopać.

Naśladownictwo: ściśle określone naśladownictwo to nabycie całkowicie nowego zachowania, przyswojonego wyłącznie poprzez obserwację innego zwierzęcia angażującego się w to zachowanie.

Ostatnie badania sugerują, że nie doceniamy psów, jeśli chodzi o obserwację: potrafią one naśladować ludzi w wielu różnych zachowaniach i łańcuchach zachowań.

Praktyczne zastosowanie w szkoleniu

Przykładem facylitacji społecznej jest sytuacja, gdy pies, który nie chce wejść po śliskich schodach, z łatwością wchodzi po nich za innym psem, a potem może już wchodzić samodzielnie.

Wykorzystanie społecznego uczenia się w celu zwiększenia pożądanych zachowań może być trudne, ponieważ nie wiemy dokładnie, jak to zadziała.

Czasem, gdy chcemy nauczyć młodego psa pewnych zachowań, pomocne jest przyprowadzenie innego psa. Młody pies może szybciej nabyć nowe umiejętności obserwując starszego. Wydaje się jednak, że przyswajanie niepożądanych zachowań zachodzi jeszcze szybciej niż w przypadku zachowań pożądanych.

Jeśli więc masz starszego psa z problemem warto wyeliminować to zachowanie przed wprowadzeniem szczenięcia, w przeciwnym razie będzie trzeba izolować szczenię w sytuacjach, w których mógłby nauczyć się niepożądanego zachowania od starszego psa.

Społeczne uczenie się obejmuje wszelką naukę, która zachodzi w kontekście społecznym. Zachowanie demonstratora zwiększa prawdopodobieństwo, że obserwator wykona to samo zachowanie. Następnie obserwator wykonuje zachowanie bez obecności demonstratora.

Do As I Do

Innowacyna metoda Claudii Fugazzy!

Claudia Fugazza jest włoską badaczką, która napisała kilka prac o psach naśladujących sygnały ludzi. W swojej pracy porównała kształtowanie z procedurą Do as I Do. Odkryła, że procedura ta jest najbardziej przydatna podczas uczenia zachowań związanych z interakcją z przedmiotami. 

  • jest bardziej skuteczna w przypadku złożonych czynności, 
  • poprawia relacje z psem, 
  • poprawia pamięć psa,
  • poprawia generalizację wyuczonych działań oraz wskazówek słownych;

Wykorzystaj Do As I Do do pracy w AAI

Podczas zajęć AAI możemy z powodzeniem stosować naśladownictwo w pracy z klientami. Najpierw jednak musimy nauczyć psa procedury DAID (Do AS I Do).

 

Dlaczego warto korzystać ze społecznego uczenia się?

  • Jest ono najbardziej przydatne w uczeniu zachowań związanych z interakcją z obiektami.
  • Jest skuteczniejsze w treningu złożonych działań.
  • Poprawia twoją relację z psem.
  • Poprawia pamięć psa oraz generalizację wyuczonego zachowania i ustnej wskazówki.

Zapisz się na konferencję o Do As I Do

6.07.2022, SGGW (Warszawa)

Całodzienne wykłady o metodzie Do As I Do będą prowadzone przez Fumi Higaki, która jest członkinią zespołu eksperckiego tej metody. Fumi Higaki pracuje metodą DAID od 2013 u boku dr Claudii Fugazzy

Cena: 347 zł

DLACZEGO WARTO?
 
✔️ poznasz naukowe podstawy skuteczności tej metody,
✔️ dowiesz się jak psy i koty pracują metodą opartą na społecznej nauce,
✔️ dowiesz się jak szybciej i łatwiej nauczyć psa i kota nowych zachowań,
✔️ poznasz wpływ tej metody na budowanie relacji człowieka ze zwierzęciem.
_____________________________________________________
DLA KOGO?
 
✔️ profesjonalistów zajmujących się pracą z psami i/lub kotami
✔️ amatorów będących ekspertami od psów czy kotów,
✔️ osób, które chcą być na bieżąco z nowymi metodami i badaniami,
✔️ osób, które chcą dowiedzieć się, jak zastosować uczenie społeczne w swoich codziennych programach szkolenia psów, kotów.

Poznaj plan konferencji!

Spędzimy cały dzień na wykładach i warsztatach prowadzonych przez Fumi Higaki!